Borsa günü rekorlarla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,50 yararla 5.419,02 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu da 5.445,92 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 27,11 puan artarken, toplam süreç hacmi 137,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,63 bedel kaybederken, holding endeksi yüzde 0,93 kıymet kazandı. Bölüm endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 6,98 ile madencilik, en çok gerileyen ise bankacılık oldu.

Analistler, global hisse piyasalarında merkez bankalarının sıkılaşma adımları ve güçlenen resesyon telaşlarıyla negatif bir seyir izlendiğini, Noel tatili öncesi konum kapatmak isteyen yatırımcı süreçlerinin tesiriyle oynaklığın artabileceğini söyledi.

Yurt içi piyasaların müspet ayrışmaya devam ettiğini aktaran analistler, üst istikametli eğilimin sürmesi beklense de artan kar realizasyonu mümkünlüğü karşısında temkinli olunması gerektiğini belirtti.

Yarın yurt içinde data gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise ABD’de açıklanacak cari istikrar, tüketici inanç endeksi, 2. el konut satışlarının öne çıkacağını söz eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.430 ve 5.500 düzeylerinin direnç, 5.350 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu kaydetti. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir