Aleksis Çipras: Türkiye ile iletişim kanalının bulunmaması endişe verici

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras, Uluslararası Selanik Fuarı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile bağlantıları de kıymetlendirdi.

Çipras, Türkiye ve Yunanistan ortasında her vakit gerginlik yaşandığını lakin son yıllardaki gerginliğin bir benzerinin daha evvel yaşanmadığını vurguladı.

Söylemlerdeki gerginliğin alana da taşınmaması için tedbir alınabileceğini savunan Çipras, her Yunan vatandaşı üzere kendisinin de Başbakan Kiryakos Miçotakis’ten beklentisinin, ülkenin egemenlik haklarını korurken, Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması olduğunu tabir etti.

Çipras, irtibat eksikliği nedeniyle kazara bir gerginliğin, istenmeyen bir vukuata dönüşebileceğini savunarak, “Şu an irtibat kanallarının bulunmaması, beni gergin telaffuzlardan daha çok endişelendiriyor” diye konuştu.

“YUNAN SAVUNMA ENDÜSTRİSİNE BİR TEK VİDA BİLE GİRMEYECEK”

Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin güçlendirilmesini gerçek bulduğunu belirten Çipras, ülkesinin silahlanma programı çerçevesinde üçüncü ülkelerle yaptığı mutabakatları ise Yunan savunma endüstrisine katkı sağlamadıkları gerekçesiyle eleştirdi.

Çipras, Fransa’dan temin edilecek fırkateynlerin Fransa tersanelerinde üretileceğine dikkati çekerek, “Yunan vergi mükellefleri 14 milyar ödeme yapacakken, Yunan savunma endüstrisine bir tek vida bile girmeyecek” diye konuştu.

SYRIZA’nın iktidara gelmesi durumunda Yunanistan’ın fırkateyn alımına yönelik imzaladığı muahedeleri yine değerlendireceğini belirten Çipras, “Anlaşmaları iptal etmeyeceğiz, devletin devamlılığı vardır fakat kamu için daha yararlı hale getirmek maksadıyla mutabakatları tekrar müzakere edeceğiz” dedi.

“GÖÇMEN SORUNU İÇİN AVRUPA STRATEJİSİ GEREKLİ”

Çipras, Başbakan Miçotakis liderliğindeki hükümeti, göçmen siyasetlerine ait olarak da eleştirdi.

Meriç’e çelik duvar örülmesinin, sorunun temeline tahlil getiremeyeceğini söz eden Çipras, göçmen probleminin Türkiye ile Yunanistan ortasında değil, Türkiye ile Avrupa ortasında bir sorun olduğunu öne sürdü.

Çipras, göçmen probleminin lakin Avrupa Birliğinin, yasal göç stratejisi üzere genel bir strateji belirlemesi ile çözülebileceğini ileri sürdü.

Yunanistan’daki tarım, turizm üzere birtakım iş kollarında istihdam eksikliği olduğuna ve birtakım iş kollarında Yunan vatandaşlarının çalışmaya çok istekli olmadığına dikkat çeken Çipras, göçmenlerin Yunanistan devletinin belirleyeceği kurallar çerçevesinde topluma entegre olmasının da ülkedeki göçmen sorunu için bir tahlil olabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir