Avrupalı belediye başkanları, İmamoğlu’na destek için İstanbul’a geldi

Avrupalı belediye liderleri, dün İBB’nin Saraçhane’deki binasında düzenlenen buluşmaya katılarak, Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği teziyle açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus ve siyasi yasak cezası alan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na destek verdi.

Avrupa Şehirler Birliği (Eurocities) üyesi kentlerin belediye liderleri, dün İmamoğlu’yla bir ortaya geldi. İtalya’nın Floransa Belediyesi, düzenlemeyi planladığı ‘Büyüyen ve Gelişen Kentler Belediye Liderleri ile Buluşma’ toplantısını İstanbul’a taşıdı.

Buluşmaya İmamoğlu, Floransa Belediye Başkanı ve Eurocities Başkanı Dario Nardella, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, Hannover Belediye Lideri Belit Onay ile Eurocities Genel Sekreteri Andre Sobczak katıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “Adalet için, faziletlerin en büyüğü ve en kıymetlisidir derler. Öyledir. Adalet hissimizi kaybedersek, insan olmaktan çıkarız. Adalet hissini kaybeden bir toplum, uygar olma talihini yitirir. Adalet hissini yitirmiş bir iktidar, varlık sebebini kaybeder” diyerek kendisine dayanaklarını sunan belediye liderlerine teşekkür etti.

YUNAN BASINI BU TÜRLÜ PAYLAŞTI

Yunan basını da toplantıya gündemin birinci sıralarında yer verdi. Yunan Kathimerini gazetesi, Atina Belediye Başkanı Bakoyannis’in İmamoğlu’yla sarıldığı bir fotoğrafı paylaştı. Bakoyannis yaptığı açıklamada “Ekrem’in ve Türk halkının yanındayız. Adalet kazanacak” dedi.

Bakoyannis, “Bizler, büyük laflar etmeye değil, Ekrem İmamoğlu’na takviyemizi pratik ve tek yürek olarak tabir etmeye geldik. Bugün, iki sefer seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı sansürleniyorsa, yani ifade özgürlüğü ayaklar altına alınıyorsa o vakit yarın Türkiye’de demokrasiye ne olacak? Vatandaşlar için şafak vakti ne vakit?” diye konuştu.

İŞTE BELEDİYE BAŞKANLARINDAN MESAJLAR

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo yazılı; Utrecht Belediye Lideri Sharon Dijksma, Linz Belediye Başkanı Klaus Luger ve Hamburg Belediye Lideri Dr. Peter Tschentscher de Saraçhane’deki buluşmaya video-mesaj yolladı.

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella: İmamoğlu, Avrupalı ve Avrupalı olmayan belediye liderleri olarak bizim için mutlaka değerli bir ilham kaynağıdır.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo: Değerli Ekrem, Türkiye’de olduğu üzere Fransa’da da hepimizin derinden bağlı olduğu demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün en temel unsurlarını baltalayan bu kabul edilemez durum ve akıl almaz ceza karşısında tam dayanışma ve desteğime sahipsiniz.

Hannover Belediye Başkanı Belit Onay: Şehirler, kalkış ve yeni başlangıçlar noktasıdır. Birlikte yaşamanın farklı bir çerçevesini oluştururlar. Kentler, demokrasinin, toplumsal adaletin ve sorun çözme hünerlerinin direkt tesir ettiği ve haklı olarak talep edildiği yerlerdir. Bu nedenle kentler olarak, fikir alışverişinde bulunmak ve en yeterli tahliller üzerinde çalışmak için ağlara ihtiyacımız var.

Utrecht Belediye Başkanı Sharon Dijksma: İmamoğlu, kentini daha adil ve sürdürülebilir bir yere dönüştürmek için gereken hamaseti göstermektedir. Kendisi, bu misyonu nedeniyle engellenmek ve yargılanmak yerine desteklenmelidir. Belediye Başkanı İmamoğlu’nu ve demokratik kıymetlerimizi muhafazadaki değerli rolünü tamamen destekliyorum.

Linz Belediye Başkanı Klaus Luger: Sevgili dostum Ekrem, sana yalnızca bir şeyi vurgulamak istiyorum: Sen, demokrasi için çok şey yapmış insanlardan birisin. Umarım istişareleriniz güzel bir biçimde sonuçlanır ve umarım önümüzdeki haftalarda ve aylarda İstanbul’da, Türkiye’de kazanan demokrasi olur. Çok teşekkür ederim, her şey gönlünüzce olsun. Her vakit sizin yanınızdayım.

Hamburg Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher: Sayın İmamoğlu, 2019 yılında iki kere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazandınız. Bu kıymetli, geleneksel şehrin belediye başkanı olarak görevlerinizi yerine getirmeniz ve siyasi çalışmalarınızı sürdürmeniz için size tüm muvaffakiyet dileklerimi iletiyorum.

Avrupa’daki 200’den fazla kenti buluşturan Eurocities kümesi, İmamoğlu’yla ilgili yargı kararı sonrasında yayınladığı açıklamada da “Bu bir muhalefet mensubuna yönelik siyasi nitelikte bir saldırıdır” tabirini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir