Bakan Nebati: Rahat durun, vatandaşın aklıyla oynamayın

Hazine ve Maliye Bakanı ve AK Parti Mersin 1’nci sıra milletvekili adayı Nureddin Nebati, kentsel dönüşüme tabi olacak bölgelerdeki vatandaşlara muhalefetin telaffuzlarına aldırmadan süratlice imkanlardan yararlanması çağırısında bulunarak, “Belediyelerimiz lütfen, işleri kolaylaştırıcı önlemleri de sizler alın. Muhalefete çağrımı yeniliyorum, rahat durun. Bırakın işimizi yapalım. Vatandaşın aklıyla oynamayın” dedi.

Mersin’deki bayramlaşma sırasında Bakan Nebati, telefonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Telefonda Mersinlilerin bayramını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim birçok bayramlara kavuştursun inşallah. Ben de Gaziantep Nurdağı’na hareket ediyorum. Orada konut teslimi yapacağız, köy konutları olarak. Mersin’de inşallah bu kez çok daha farklı bir neticeyi biz Mersinli kardeşlerimizden bekliyoruz. Büyük bir çabayla, Mersin’i inşallah hallaç pamuğu üzere almamız lazım. Durmak yok, yola devam” diye konuştu.

Milletvekilleri, milletvekili adayları ve partililerin iştirakiyle gerçekleşen bayramlaşma programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde Türkiye’nin yaşadığı asrın afetinde 110 milyar dolara yaklaşan bir servet kaybının yaşandığını belirterek, “Böylesine büyük bir afetten yeniden güçlü bir halde çıkacağız. Zira, salgın geldiğinde de tıpkı şeyleri söylediler ancak biz müspet tarafta ayrıştık. Savaş olduğu vakit yeniden birebir şeyleri söylediler, ancak biz yeniden büyüyerek ve istihdam oluşturarak, olumlu tarafta ayrıştık. Bu zelzelede de can kayıplarımız oldu, yaralılarımız var fakat Allah’ın müsaadesiyle, yaralarını süratli sarmakla kalmayacağız, muhalefetin ısrarla kentsel dönüşüme karşı çıkarak, aslında bu afetlerde yeterinde süratli gitmememizin en büyük günahkarı olanlara karşın, artık kentsel dönüşümde adeta ihtilal oluşturacak adımlar atıyoruz. Muhalefet, çıkıp da kentsel dönüşüm yapılacağı yerlerde toplantılar yapmaktan vazgeçsin. Kentsel dönüşümü durdurduk, diye övünmesinler. Kentsel dönüşüme karşıyız diyerek, vatandaşımızın canıyla oynamasınlar” diye konuştu.

Bakan Nebati, her zaman vatandaşın yanında olduklarını kaydederek, şöyle devam etti:

“Biz bir tarafta zelzele konutlarını altyapısıyla birlikte üretirken, artık kentsel dönüşümle, daire sahiplerimiz bir tarafta 100 metrekarelik dairenin neredeyse tamamını maliyetini karşılayacak biçimde 0,74 faiz oranıyla ve 2 yıl ödemesiz uzun vadeli imkanlarla kendi konutlarını süratli bir formda kentsel dönüşüme tabi tutarak, inşaatlarını yapabilecekler. Yeniden Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği, dairelerle ilgili de Etraf ve Şehircilik Bakanlığımızla bir çalışma yaparak, orada da maliyetin bir kısmını da biz karşılamış olacağız. O da yetmez, tıpkı biçimde kentsel dönüşümde müteahhitlik yapacaklara da 250 milyon liraya kadar tekrar kredi imkanı sağlıyoruz. Buradan davetimiz, kentsel dönüşüme tabi olacak yerlerdeki vatandaşlarımızın, muhalefetin o telaffuzlarına kulak vermeden, süratlice bu imkanlardan yararlanacak ve yoluna devam edecek biçimde davransın. Belediyelerimiz lütfen, işleri kolaylaştırıcı önlemleri de sizler alın. Muhalefete çağrımı yeniliyorum, rahat durun. Bırakın işimizi yapalım. Vatandaşın aklıyla oynamayın. Düne kadar Türkiye Cumhuriyeti Hazinesinde hiçbir şey kalmadı diyenler, daha 5 dakika sonra biz iktidara geldiğimizde merkez bankasındaki altınları dağıtacağız, diyor. Merkez Bankası’nın ve Hazine’nin kasası boşsa ne dağıtıyorsun? Boş değil ise niçin boş diyorsun? Vatandaşın aklıyla oynamayın. O yetmiyormuş üzere 21 yılda Türkiye’de yurt dışından gelen yatırımların ölçüsü belirli. Türkiye emniyetli bir ülke. Bilhassa gelişmekte olan ülkeler ortasında en çok yatırım alan ülke, Türkiye. Sen kalkıyorsun bu toplantılarda, ‘ben şu kadar para getireceğim’ diyorsun. Kusura bakma, hiçbir fon yöneticisi, hiçbir ülke, hiçbir memleketler arası kuruluş, muhalefetin başkanına de yöneticisine de bakıp bir ülkeye yatırım yapmaz. Tüm fonlar, yatırımcılar, direkt ve dolaysız yapacak olanlar iktidarın ne dediğine bakar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir