BMW Group elektrikli araç satışlarını yüzde 100’ün üzerinde artırdı

BMW Group, 2022 finansal sonuçları ile premium segmentteki muvaffakiyetlerini dijital ortamda gerçekleştirdiği basın toplantısında açıkladı.

Dünyanın önde gelen ekonomilerinin de uğraş ettiği yüksek enflasyon ve faizlere karşın 2022’de sağlam bir performans sergilediklerini söyleyerek kelamlarına başlayan BMW Group CEO’su Oliver Zipse, “2022’deki başarımızın ardında, dünya çapındaki takımımızın işine tutkulu bağlılığı ile daima değişen, ayrıyeten günden güne daha da zorlaşan şartlara karşın yanlışsız reaksiyonlar vermemizi sağlayan eserlerimiz yer alıyor” dedi. Zipse, “Bu da gösteriyor ki her kim yüksek düzeyde esnekliği korurken, dönüşüm yürek ve tutarlılıkla ele alırsa değişken şartlar altında bile sağlam performans elde edebilir. BMW Group’u muvaffakiyete giden yolda daha da ileriye götüreceğiz.” diyerek devam etti.

BMW Group, yılın sonuna gerçek ortaya çıkan ve lojistiği direkt etkileyen Çin’deki Covid tedbirleri, yüksek enflasyon ve faiz oranları ile yarı iletken krizi, ayrıyeten aksayan tedarik zincirlerine karşın 2022’yi 2 milyon 399 bin 632 adet araç satışıyla tamamladı. Bu devirde KÜÇÜK ve Rolls-Royce satışları 298 bin 943 düzeyinde gerçekleşirken BMW, 2 milyon 100 bin 689 aracı sahipleriyle buluşturdu. BMW Motorrad ise yıl boyunca 202 bin 895 motosiklet teslimatı gerçekleştirdi. Kümenin toplam gelirleri 2022’de yüzde 28.2 artarak 142 milyar 610 milyon Euro’ya ulaştı. BMW Group’un vergi öncesi karı ise 23 milyar 509 milyon Euro oldu.

EV satışlarında yüzde 100’ün üzerinde artış

BMW Group’un 2022’deki büsbütün elektrikli araç satışlarındaki artış bir evvelki yıla kıyasla yüzde 107,7 yükselerek kümenin toplam CO2 salımına yüzde 9 oranında düşüş olarak tesir etti. Kümenin büsbütün elektrikli ve hibrit motorlu araç satışlarının toplamı 433 bin 792 olurken bu sonuç yüzde 18.1 artış olarak kayıtlara geçti. Büsbütün elektrikli araç satışları ise bu adedin 215 bin 752’sini oluşturdu. Böylece BMW Group, WLTP’ye nazaran 2022’de toplam CO2 salımını eser gamı bazında 105 g/km olarak gerçekleştirerek gayesine muvaffakiyetle ulaştı.

BMW Group, 2022 yılı finansal toplantısında önümüzdeki periyotta büsbütün elektrikli model gamında ve satışlarında dik bir büyüme yörüngesi öngördüğünü de açıkladı. 2023’te BMW Group toplam araç teslimatlarının yüzde 15’ini büsbütün elektrikli modellerden oluşturmayı hedefliyor. 2024’te kümenin yeni arabalarının en az beşte birinin büsbütün elektrikli olması planlanıyor. 2025 yılına kadar ise teslim edilen her dört yeni arabadan biri büsbütün elektrikli olacak. Ayrıyeten BMW Group 2026’ya kadar gerçekleştirdiği araç teslimatlarında elektrikli araba hissesinin toplam satışların üçte birini oluşturmasını hedefliyor. Son olarak küme NEUE KLASSE’nin pazara sunulacağı devirde hammadde fiyatlarındaki değişimin ve gelişimin, şarj alt yapısındaki ilerleyişin suratlarına bağlı olarak 2030 yılında yüzde 50’lik bir büsbütün elektrikli araç hissesine ulaşmasını bekliyor. Böylece küme bu periyoda kadar 10 milyon adetlik elektrikli araç teslimatını aşmayı hedefliyor. 2023’te BMW Group’un büyümesini büsbütün elektrikli modeller sırtlanacak. Yeni BMW 7 Serisi ve Yeni BMW X7 ile Rolls-Royce eser gamında gerçekleşen yenilikler gibi… BMW Group otomotiv dünyasının en üst segmenti bu sınıfta iki haneli büyüme hedefliyor.

eDrive teknolojisinin en yenisi geliyor

BMW Group’un elektrik dönüşümünün yansıması olan eser gamındaki esaslı değişime ek, araştırma ve geliştirme harcamaları da dikkat çekiyor. Group 2022’de Ar-Ge’ye 6 milyar 624 milyon Euro kaynak sağladı. Ar-Ge masraflarının başında ise yeni modeller, NEUE KLASSE ve 6. kuşak eDrive teknolojileri bulunuyor. Bunlara ek olarak modellerin dijitalizasyonu ile otonom sürüşe de yatırımlar gerçekleştirildi.

Neue Klasse için geri sayım başladı

Sadece elektrikli arabalar için tasarlanacak altyapı üzerine inşa edilecek NEUE KLASSE modelleri, BMW Group’un yeni tasarım lisanından batarya ve elektrifikasyon teknolojilerine, verimliliği artıran sürdürülebilir unsurlardan üretilen kesimlerden eser segmentlerine kadar birçok konuya tesir edecek.

BMW Group, Münih’te düzenlenecek olan IAA Mobility 2023 fuarında NEUE KLASSE’ye giden yolda yeni adımlarından ve detaylarından kelam edeceğini açıkladı. NEUE KLASSE modellerin üretimi 2025’te birinci olarak Macaristan’da başlayacak. 2026’dan itibaren, Münih’teki 100 yıldan daha yaşlı fabrikanın modernize edilmesiyle birlikte NEUE KLASSE modelleri Münih’te de üretilmeye başlanacak. 2027’de ise bu tesislere San Luis Potosi Fabrikası eklenecek. BMW Group, büsbütün elektrikli modelleri eser gamı ile üretime entegre etmek ve yüksek voltajlı pil tertibatı oluşturmak için 800 milyon Euro yatırım yapıyor.

Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi üzerine çalışmalar devam ediyor

BMW Group dünya çapındaki tüm pazarların, gelecek 10 yılda büsbütün elektrikli mobiliteye geçmesi için gerekli şartlara sahip olmayacağını varsayıyor. Bu nedenle CO²’nin azaltılmasına katkıda bulunmak için bir dizi yüksek verimli klâsik motor teknolojisine muhtaçlık duyulacağını belirtiyor.

BMW Group, sürdürülebilir ferdî hareketlilik için ek bir seçenek olarak hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin geliştirilmesinde daima olarak ilerleme kaydediyor. Gelecek 10 yılın ikinci yarısından itibaren pazar ihtiyaçlarına ve şartlarına bağlı potansiyel üretim araçları için fırsat görüyor.

2023’ün birinci çeyreğinde, BMW iX5 Hydrogen’in pilot versiyonları birinci defa milletlerarası medya temsilcilerinin beğenisine sunuldu. Filo şu anda çeşitli maksat kümeler için şov ve test emeliyle memleketler arası alanlarda kullanılıyor. BMW iX5 Hydrogene WLTP döngüsünde 504 km’lik bir menzil sağlıyor.

Head-Up Display teknolojisinin geleceği

Las Vegas’ta düzenlenen CES fuarında vaktin ötesinde teknolojileriyle akıllara kazınan BMW Group’un son eseri BMW i Vision Dee’nin eşsiz özellikleri BMW eser gamına yayılıyor. BMW i Vision Dee’nin ön camının tüm genişliği boyunca uzanan Head-up Display ve camlara yansıyan, dış dünya ile irtibat sağlayan animasyonlar NEUE KLASSE’ye bir bakış olarak bedellendiriliyor. Bu özellikler NEUE KLASSE modellerinde “BMW Panaromic Vision” olarak sunulacak.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir