Çin: ABD, ulusal güvenlik kavramını aşırı genişleterek ihracat kontrollerini kötüye kullanıyor

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin ihracat kontrollerini berbata kullandığını argüman etti ve Çinli şirketlerin çıkarlarını korumak için gerekli önlemlerin alınacağını duyurdu. 

ABD’nin 36 Çinli şirketi ihracat denetim listesine almasına reaksiyon gösterilen açıklamada, Çin ve ABD şirketleri ortasındaki ekonomik ve ticari ilgilere ziyan verildiği belirtildi. Piyasa kurallarını ve milletlerarası ekonomik ve ticari sistemi ihlal eden bir karar olduğu vurgulanan açıklamada, global sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını tehdit eden adımın ne iki ülkeye ne de dünya iktisadına faydası olduğu belirtildi. 

İhracat denetimlerinin adil, makul ve ayrımcı olmayan biçimde uygulanması, bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin kalkınması için kullanılmasına mahzur olmaması gerektiği belirtilen açıklamada, yanlışlı uygulamalara son verilmesi gerektiği ve merkezinde Dünya Ticaret Örgütü’nün olduğu çok taraflı ticaret sisteminin kurallarının uygulanması gerektiği söz edildi. 

Hatırlanacağı üzere ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında çip endüstrisinde faaliyet gösteren YMTC’nin de olduğu 36 Çinli şirketi kara listeye aldığını duyurmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir