İbrahim Kalın, MİT Başkanı oldu

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinden sonra boşalan MİT Başkanlığı misyonuna İbrahim Kalın atandı.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na Sayın İbrahim Kalın’ı atamıştır” denildi.

İBRAHİM KALIN KİMDİR?

İbrahim Kalın, Erzurum İspirli bir ailenin çocuğu olarak 1971 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarih kısmında 1992 yılında lisans eğitimini tamamladı.

Yüksek lisans tahsilini İslâm kanısı ve ideoloji alanında Malezya’da tamamladı. George Washington Üniversitesi’nde beşerî bilimler ve mukayeseli ideoloji alanında Molla Sadra’nin Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist bir Epistemolojinin İmkânı başlıklı teziyle 2002 yılında doktor oldu. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde akademik araştırmalar yaptı.

College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde İslam niyeti ve İslam-Batı bağlantıları üzerine dersler verdi. 2005-2009 yılları ortasında Siyaset, İktisat ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın kurucu başkanlığını yaptı. 2007 yılında İslam ve Batı başlıklı kitabı yayımlandı. Bu çalışmasıyla Türkiye Müellifler Birliği’nin Fikir Ödülü’nü kazandı. Macmillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of Islam üzere ansiklopedilere katkılarda bulundu.

2014 yılında Akıl ve Fazilet, 2015 yılında Varlık ve İdrak, 2016 yılında ise Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlgileri Tarihine Giriş başlıklı kitapları yayımlandı.

2011 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevellî heyeti üyeliğine atandı. 2019 yılından itibaren İbn Haldun Üniversitesi’nde İslam ideolojisi alanında lisansüstü öğrencilerine dersler vermektedir. Kalın, 29 Mayıs 2020 yılında profesör unvanını almıştır.

2009’da dış siyasetten sorumlu başbakan başdanışmanlığı vazifesine getirildi. Ocak 2010’da kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün birinci koordinatörü oldu.

2012 yılında başbakanlık müsteşar yardımcılığı vazifesini üstlendi. Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcılığı misyonuna getirildi.

2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyükelçi sıfatı verilerek cumhurbaşkanlığı sözcüsü tayin edildi. Kalın, 2023 yılının haziran ayında Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’na atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir