İstanbul dünyaca ünlü isimleri ağırladı

Yıl boyunca çok sayıda müzik, tiyatro, caz, sinema, sanat ve gençlik şenliğine mesken sahipliği yapan İstanbul’da, Yusuf İslam’dan Robert De Niro’ya, Nick Kave’den Tom Odell’a, Dany Brillant’tan Pink Martini’ye yıldız isimler hayranlarıyla bir ortaya geldi.

Çağdaş koreograf Ohad Naharin’in 28 yıl yönettiği Batsheva Ensemble 28-29 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne aldı. Topluluk, “Decadance” isimli yapıtını yorumladı.

Fransa’da yeni akım dansın öncülerinden Maguy Marin, 1981’de sahneye koyduğu tarihten itibaren 40 yıldır dünyanın dört bir yanında sahnelediği başyapıtı May B’yi 27 Mayıs’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

ROBERT DE NİRO, TÜRK BASINIYLA BULUŞTU

Dünyaca ünlü aktör Robert De Niro, 26 Haziran’da İstanbul’a geldi. “Baba”, “Taksi Şoförü” ve “İrlandalı”nın da ortalarında yer aldığı çok sayıda unutulmaz sinemada rol alan Oscar ödüllü oyuncu, düzenlenen basın toplantısında kendisiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Zürih Balesi’nin “Anna Karenina” gösterisi, 27-28 Haziran’da İstanbul’da sanatseverlerle buluştu. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen şov için 45 dansçı ve bir opera sanatkarıyla 83 kişilik takım Türkiye’ye geldi. Takıma Türkiye’den 2 çocuk dansçı ile 8 yardımcı oyuncu katıldı.

TOM ODELL, DIANNE REEVES, PINK MARTINI…

10 yıl evvel yayımlanan albümündeki “Another Love” yapıtıyla son devrin en çok dinlenen isimlerinden biri olan indie pop sanatkarı Tom Odell, 1 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta hayranlarıyla buluştu. Asıl ismi Thomas Peter Odell olan İngiliz müzikçi ve kelam müellifi, sevilen müziklerini yorumladı.

Caz müziğin efsane isimleri ortasında sayılan, 5 Grammy Mükafatı sahibi Dianne Reeves, İKSV tarafından düzenlenen “29. İstanbul Caz Festivali”nde konser verdi. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda 5 Temmuz’da sahne alan sanatçı, “Spain”, “Morning Has Broken”, “I’m All Smiles”, “I Remember”, “Minuano”, “Our Love Is Here To Stay”, “Triste”, “Cafe” ve “Nada Sera Como Antes” isimli yapıtların de ortalarında olduğu bir repertuvarı yorumladı.

Cazın romantik ve melankolik sesi Melody Gardot da 29. İstanbul Caz Festivali’nde konser verdi. Sanatçı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda 7 Temmuz’da sahne aldı.

ABD’li müzik kümesi Pink Martini, Avrupa turnesi kapsamında 26 Temmuz’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda hayranlarıyla buluştu. Dünyaca ünlü topluluk, konserde “Katibim” ve Yıldırım Gürses’in “Aşkım Bahardı” isimli Türkçe yapıtların yanı sıra ortalarında “Je ne veux pas travailler”, “Quizas, Quizas, Quizas”, “Amado Mio” ve “Ninna Nanna” müziklerinin da yer aldığı geniş bir repertuvarı yorumladı.

NICK CAVE İLE DANY BRILLIANT UNUTULMAZ KONSERLERE İMZA ATTI

Ünlü İngiliz küme Arctic Monkeys, 11 Ağustos’ta verdiği konserde sevilen müziklerini yorumladı.

Tunus kökenli Fransız sanatçı Dany Brillant, 13 Ağustos’ta İstanbullu müzikseverlerle buluştu. Usta sanatçı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ndeki konserde, caz, swing, Latin ve Fransız şanson çeşitlerini harmanladığı müziklerini seslendirdi.

Avustralyalı rock kümesi Nick Cave & The Bad Seeds, İKSV’nin 50. kuruluş yıl dönümü kapsamında 21 Ağustos’ta İstanbul’da sahne aldı. Küme, konserde “Get Ready For Love”, “There She Goes, My Beautiful World”, “From Her to Eternity”, “O Children”, “Jubilee Street”, “Bright Horses”, “I Need You” ve “The Mercy Seat”in de ortasında bulunduğu repertuvarı yorumladı.

Grammy ödüllü sanatçı Buika, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde konser verdi. AKM’de 26 ve 27 Ağustos’ta sahne alan sanatçı, “Cisne Blanco”, “Te Busque”, “Salvaora”, “No Habra Nadie en el Mundo” ve “Yo me lo Merezco” yapıtlarının de ortalarında bulunduğu sevilen müziklerini seslendirdi.

Halsey ismiyle tanınan ABD’li genç müzikçi Ashley Nicolette Frangipane, “Love and Power” turnesi kapsamında 3 Eylül’de İstanbul’da hayranlarıyla buluştu.

İtalyan tenor Alessandro Safina, Antalya ve Ankara’nın yanı sıra 25 Kasım’da İstanbul’da konser verdi. Napoliten, opera ve pop müzikleriyle izleyicilerin beğenisini toplayan Safina, kelamı ve bestesi Sezen Aksu’ya ilişkin “Bile Bile” müziğini konserlerinde İtalyanca ve Türkçe seslendirdi.

YUSUF İSLAM’IN TÜRKİYE’DEKİ BİRİNCİ KONSERİ

ABD’li caz sanatkarı Stacey Kent, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Beyoğlu Kültür Yolu Festivali” kapsamında, 10 Ekim’de AKM’de konser verdi. Sevilen müziklerini seslendiren ünlü sanatçı, büyük turne sonrası tekrar İstanbul’a geleceğini söyledi.

İngiliz müzisyen Yusuf İslam, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği kapsamında Türkiye’deki birinci konserini verdi.

Yaptığı albümlerle 1960 ve 1970’li yıllara damga vuran, 1977’de Müslüman olmayı seçen sanatçı, 23 Ekim’de CSO Ada Ankara’da, 19 Ekim’de de sahne aldığı İstanbul AKM’deki konserlerinde, “Moonshadow”, “Morning Has Broken”, “The Beloved”, “Father & Son”, “Wild World” ve “Peace Train” isimli unutulmaz yapıtların de ortalarında olduğu bir repertuvarı yorumladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir