Kentlerdeki ağaçların yarısından fazlası iklim krizi nedeniyle risk altında

Getty Images Ş?ehirlerdeki yeşil alanlar gezegenin ve canlıların sıhhati için hayli kıymetli

Kentlerdeki ağaçların yüzde 65’i iklim krizi nedeniyle yok olma riskiyle karşı karşıya.

Şehirlerdeki ağaçların global ölçekte risk değerlendirmesini yapan birinci araştırmaya nazaran iklim krizinin tesiriyle artan sıcaklıklar ve düşen nem oranları binden fazla ağaç çeşidini yok oluşa sürükleyebilir.

Bu tipler ortasında kentlerde sıklıkla gördüğümüz meşe, akçaağaç, kavak, karaağaç, çam ve kestane üzere ağaçlar var.

Nature Climate Change mecmuasında yayımlanan araştırmaya nazaran risk altındaki tiplerin oranı 2050’de yüzde 76’ya yükselebilir.

Araştırmanın baş muharriri Western Sydney Üniversitesi’nden Manuel Esperon-Rodriguez, kentsel alanlardaki çok sayıda ağacın iklim değişikliği nedeniyle esasen gerilim altında olduğunu söylüyor.

Buna nazaran hava daha da ısındıkça ve kurudukça risk altındaki tiplerin sayısı da artacak.

Rodriguez, kentlerdeki ağaçların fizikî ve zihinsel sıhhati güzelleştirdiğini, toplumsal entegrasyon için kıymetli olduğunu ve sıcak hava dalgalarının tesirlerini azalttığını söylüyor.

BBC’ye verdiği demeçte, “Bütün bu yararlar temel olarak büyük olgun ağaçlar tarafından sağlanıyor, bu nedenle bugün diktiğimiz fidanların gelecek kuşaklar için tüm bu yararları sağlayabilecek ağaçlar haline geleceğinden emin olmamız gerekiyor” diyor.

Getty Images T?rabzon araştırma kapsamında incelenen kentler ortasında

Araştırmacılar, global ısınmanın sokaklara ve parklara dikilen ağaçlar üzerindeki muhtemel tesirlerini kıymetlendirmek için 78 ülke ve 164 kentteki 4 bin 129 ağaç ve çalının kaydedildiği Global Kent Ağacı Envanteri veritabanını kullandı.

Araştırma kapsamında incelenen kentler ortasında Türkiye’den yalnızca Trabzon bulunuyor.

Birleşik Krallık’ta ise Belfast, Birmingham, Bristol, Londra ve York olmak üzere beş kent raporda yer aldı.

İncelenen 164 kentin kimilerinde ağaç tiplerinin yarısından fazlası artan sıcaklıklar ve yağışlardaki değişiklikler nedeniyle halihazırda risk altında.

Kentsel alanlarda ağaç tipleri için iklim riski, bilhassa tropik bölgelerdeki kentlerde ve Hindistan, Nijer, Nijerya ve Togo üzere kırılgan ülkelerde yüksek.

Araştırmacılar daha kurak havanın bilhassa York, Londra ve Birmingham’daki ağaçlar üzerinde büyük bir tesiri olmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir