Ramazan ayında sağlıklı kalmanın püf noktaları

Musa YEŞİLDAĞ/ Sergen DURAK/ Reyhan ÖZBAKIR/ HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Ramazan ayında öğün sayısı azalır. Ortalama 15 saat aç kalmakla birlikte alınan güçte düşer. Sıvı tüketimi de azaldığı için metabolizma suratı yavaşlar. Pekala Ramazan ayında metabolizma hızının yavaşlamaması için ne yemeliyiz?

SAHURU ATLAMAMAK HAYLİ ÖNEMLİ

Ramazanda uzun mühlet açlık olacağı için sahurun atlanılmaması gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Mustafa Can Yılmaz, “Uzun mühlet açlıkta beden aslında hipoglisemi yani şeker eksikliği çekiyor. İftarda ise, orucu açtıktan sonra bir su ya da hurma ile birlikte bir kase çorba öneriyoruz. Süratli tüketim kelam konusu olduğu için kan şekeri çok fazla yükselir. Teklifim ise 5-10 dakikalık, bir akşam namazı kadar orta vermektir. Bedenimizdeki doygunluk hormonunun salgılanması ortalama 15-20 dakika sürmektedir. O yüzden iftarımızı süreç olarak, uzun tutmamız gerekmektedir. Bu noktada olabildiğince kompleks karbonhidratlar tüketmeliyiz zira uzun müddetli sindirimi olan, birden kana karışıp da kan şekerimizi yükseltmeyecek şeyleri tercih etmemiz bizim için en uygunudur. Bu noktada sıvı ile birlikte uzun mühlet tüketilen tarçın ile süt tüketebiliriz, tuzsuz ve az yağlı peynir, haşlanmış yumurta ve tahıllı eserler tüketebiliriz. Pideyi iftarda tüketip, sahurda katiyetle kepekli ya da tam tahıllı ekmek tüketmelerini öneriyorum. Son vakitlerde yapılan birden fazla araştırma aralıklı orucun hem kan parametreleri hem de yağ yakımı ve yağdan kilo verme sürecinde yararlı olduğunu gösteriyor.” dedi.

ARALIKLI ORUÇ KİŞİYİ RAMAZAN AYINA HAZIRLIYOR

Aralıklı oruç ile Ramazan orucunun tek farkının sıvı tüketimi olduğunu belirten diyetisyen Mustafa Can Yılmaz, Ramazanda dikkat edilmesi gereken bir öteki mevzunun fiziksel aktivite olduğuna dikkat çekti. Orucu açtıktan sonraki 2 saat içerisinde çok fazla fizikî aktiviteyi önermediğini lisana getiren Yılmaz, “Yediklerinin kana karışması durumu vardır. Bu karbonhidratlarda kısa olduğu üzere yağlarda uzun bir süreçtir. İftardan 1,5-2 saat sonra 30-40 dakikalık orta şiddetli bir fizikî aktiviteyi her sağlıklı bireye öneririz.” formunda konuştu.

SIVI AÇIĞINI KAPATMAYA VE TUZ TÜKETİMİNE DİKKAT!

Ramazan ile ilgili birinci dikkat edilmesi gereken noktanın sıvı açığının kapatılması ve tuz tüketimine dikkat edilmesi olduğunu vurgulayan Diyetisyen Yılmaz, tuz kullanımı insanları daha fazla susatacağı için sıvı dehidrasyonunu güzelce artıracağını kaydetti. Süratli tüketimden kaçınılması gerektiğini lisana getiren Yılmaz şu tabirleri kullandı:
“Son yapılan araştırmalara nazaran, Ramazanın ortalarına hakikat tatlı tüketiminin arttığı görülmektedir. Bunun istikrarlı bir formda 30 gün boyunca en az 2 orta öğün olmak koşuluyla, sahur ve iftarla da birlikte bu Ramazan sürecini atlatırlarsa herkes için daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir