Vatandaşlardan Erdoğan’a ‘müjde’ tepkisi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısından sonra konuştu.

Daha evvel birçok kere doğalgaz ‘müjdesi’ açıklayan Erdoğan, seçimlere aylar kala tıpkı gibisi bir haberi tekrar duyurdu.

Son bulunan 58 milyar metreküp doğalgazdan sonra, toplam doğalgaz rezervinin 710 milyar metreküp olduğunu söyleyen Erdoğan, “540 milyar metreküplük rezervimiz 652 milyar metreküp olarak revize edildi. Böylelikle Karadeniz’deki gaz rezervimiz Çaycuma-1’de yeni keşfimizle birlikte 170 milyar metreküp artarak toplamda 710 milyar metreküpe ulaştı. Yeni keşfimiz ve mevcut rezervin son değerlemesiyle birlikte Karadeniz’de keşfettiğimiz doğal gazın bugünkü sayıyla milletlerarası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır” dedi.

Biz de İstanbul Mecidiyeköy’de yurttaşlara mikrofon uzattık, “Daha evvel Karadeniz’de doğalgaz bulunduğunu açıklayan iktidar yöneticileri tekrar Karadeniz’de, Zonguldak açıklarında yeni gaz yatağı keşfedildiğini açıkladı. Bu keşiflerin doğalgaz faturanıza bir katkısı oldu mu, faturalar gün be gün artıyor mu düşüyor mu?” diye sorduk.

Günden güne artan doğalgaz fiyatları sonrası kombiyi açmaya korkan vatandaşlar, açıklanan ‘müjde’yi bir umut olarak görmediğini lisana getirdi.

Daha evvel bulunan doğalgaz rezervlerinin faturalara yansımadığını belirten tüketiciler, yeni keşifin de faturalara yansıması olmayacağını düşündüğünü aktardı.

Verilen karşılıklar şöyle oldu:

“SÜREKLİ DOĞALGAZ BULUYORLAR LAKİN FATURALARA YANSIMIYOR”

Ümit Erbil: “Doğalgazı daima buluyorlar lakin faturalara pek yansımıyor, en azından bizim meskene yansıyan bir şey yok. Bulunan doğalgaz faturalara yansıyacak mı, ucuzlayacak mı? Ben çok emin değilim. Hiçbir umudum yok, sıfır. Daha evvel de yaşandı bu, tarih tekerrürden ibaret. Uzunluğuna rezerv artırıyorlar fakat faturalarda değişen bir şey yok. 10 gün doğalgaz yaktım 500 lira fatura geldi.”

Ümit Erbil

“NEDEN VATANDAŞA YANSIMIYOR?”

Ömer Darama: “Şu vakte kadar faturalara yansıma olmadı, bundan sonra da olacağına güvenemiyoruz. Uzunluğuna doğalgaz, petrol bulundu diyorlar neden vatandaşa yansımıyor? Palavra, inanmıyoruz. Doğalgazı nasıl açacağız? Emekliyiz. Her seçimden evvel böyle… Doğalgaz faturamız 800 lira geldi. Gündüz açmıyoruz, akşamları açıyoruz. Daha da kış gelmedi…”

“NE VAKİT MÜJDE LAFINI DUYARSAM BİLİYORUM Kİ ARTIRIM GELECEK”

Yusuf Baysal: “Her müjde de daha fazla artırım alıyoruz, ne vakit müjde lafını duyarsam biliyorum ki artırım gelecek. Konutta açamıyoruz, doğalgazı açmaya korkuyoruz battaniye ile dolaşıyoruz. Son faturamız kombiyi açmamama karşın 480 lira geldi. Kışın meskende battaniyeye sarılıp dolaşacağım konutta. Dışarıdan ‘Eve gideyim de rahat rahat uzanayım, soğuktan kaçınayım’ üzere bir lüks yok artık. Metrolara, metrobüslere sığınıyoruz lakin oralarda açılıyor klimalar, orada sıcağı görüyoruz. Isınmak için kafelere de oturuyorum, 2 çay içip 2 saat oturacağım en azından doğalgaz yakılıyor… Maalesef o duruma geldik. Faturalara yansıyacağını sanmıyorum, evvelki üzere hüsran olacak hatta daha fazla artırım bekliyorum bu sene.”

Yusuf Baysal

“20 YILLIK İKTİDARLARINDA BANA YANSIYAN BİR ŞEY OLMADI”

Ahmet Bal: “Ben 51 yaşımdayım, bugüne kadar 20 yıllık iktidar devirlerinde bana yansıyan hiçbir şey olmadı, doğalgaz da olmadı. Ümit ediyorum yansır, zira bu ülkemizi genel olarak ilgilendiren bir şey. Umarım gerçek çıkar, söylenenlerin birçoklarına inanmıyorum. Bunu yaşayarak gördüğüm için söylüyorum. Kombide 35’i geçemiyorum geçen ay daima 35 ayarında yaktım 811 lira fatura geldi otomatik olarak doğalgazı yaktığınız vakit elektrik faturanız da yükseliyor 551 lira da elektrik geldi. Pencereyi de tersine süngerle kapatıyoruz ki mevcut sıcaklık dışarıya çıkmasın diye…”

“KOMBİYİ YAKACAK HAMASETİMİZ YOK”

Tayfun Karatekin: “Şu an faturalara yansımasını göremiyoruz, inşallah yansır lakin umudum pek yok. Kombiyi yakacak yürek yok bizde.”

Tayfun Karatekin

“KENDİNİ KURTARMA DERDİNDE”

Recep Bey: “Hiçbir yararını görmedik, görmeyeceğiz de. Biz göremeyiz, geleceğimiz görür mü onu da bilemem. 4 ay evvel olan da yansıyacaktı 6-7 ay oldu, yansıyan bir şey yok. Kendini kurtarma kederinde.”

“FATURALARDA DÜŞÜŞ DEĞİL, ARTIŞ VAR”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Faturalarda yansımasını görmüyorum, daima bir artış olmuş oluyor. Daima bir çıkarım var… ben Ordu’luyum Karadeniz’de çıkarıldığına dair bir haber almadım. Olağan ki hakikat olabilir lakin kanıtlayabilecek bir şeyleri yok. Faturalarda bir düşüş değil, artış var. Ben umudumu kaybettim.”

“FATURALARDA DÜŞÜŞ OLACAĞINA İNANMIYORUM”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Faturalarda yükseliş var, ne düşüşü? Düşüş yok. Hiçbir şeyde düşüş yok ki onda olsun. Beklemiyoruz da bu türlü giderse. Düşüş olacağına inanmıyorum, gerçek değil. Daima o denli söyleniyor lakin ardı gelmiyor, sonuç pahalılık. Kombiyi açamıyorum, battaniyenin altında oturuyoruz. Biraz halkı düşünsünler, beşerler istediği üzere ısınsın, istediklerini alsın, yesin. Güzele gitmiyor her şey ortada.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir