Bakan Yumaklı açıkladı: Yarın denetim başlayacak

Bakan Yumaklı’nın A Haber’e yaptığı açıklamalar şöyle:

7642 arkadaşım kontrole katıldı. 55 bin kontrol yapıldı. 245 adedinde yalnızca uygunsuzluğa rastlandı, gerekli idari süreçler yapıldı. Halkın muteber besine ulaşması için hassasiyet gösteren işletmelere teşekkür ediyorum. 245 firmanın bizler iyileştirmeleri için takibe devam edeceğiz. Kontrolleri 3’er haftalık dönemlerle sürdüreceğiz. Yarından itibaren bakkal, kasap, şarküteri üzere işletmelere 81 vilayette eşzamanlı olarak kontroller başlayacak.

Zeytin fıçısına çıplak giren vatandaş vardı, bununla ilgili kapatma süreci gerçekleştirip hata duyurusunda bulunmuştuk. Tüm vatandaşlarımız istekli besin denetçisi olsun.

Bugüne kadar üreticilere 40 milyar liralık dayanak ödendi, sene sonu prestijiyle 64 milyar liraya ulaşacak. Takviyelerin önümüzdeki devirde şikayet edilen kısımlarının düzeltmeye odaklı, vurgu yapan hale getirilmesi için çalışacağız.

Tarımsal üretimde genç ve bayanların sayılarının artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Takviye ve teşviklerin içinde bunlarla ilgili konular da var. Gençlerin girişimcilik ruhunu harekete geçirmek ismine kırsal kalkınmayla ilgili Uzman Eller Projesi var. Bilhassa Siirt’te gençlerin kendi memleketlerinde farklı hallerde ziraî üretim yaptıklarına şahit oldum.

Tarımda teknolojinin kullanımı çok farklı boyutlarda. Yapay zeka ile rekolte konusunda TÜBİTAK ile çalışma başlattık. Bir bölgede pilot uygulama gerçekleştirilecek ve sonuçları Türkiye’ye yayılmış olacak. 2 yıl üst üste ekilmeyen tarım toprakları mülkiyeti sahiplerinde kalmak üzere devlet tarafından kiraya verilecek. Bu kiralar mülk sahiplerinin hesabına yatırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir